reklama

Štefan Hríb: "Najväčšia haluz ešte len príde"

Má rád hokej a dobré filmy. Najhlbšou vecou v jeho život je viera. Georgea Busha považuje za poctivého človeka. Je za Mikloška, lebo bol celý život na správnej strane. V týždenníku .týždeň presadzuje spravodlivosť a slobodu, na druhej strane ale tvrdí, že sloboda nie je zaručená nikdy a nikým. Štefan Hríb.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (66)

Finančná kríza. To je téma, ktorá bude ešte asi dlhú dobu aktuálna. Nebolo to tak dávno, čo nás pán premiér strašil, že jej dôsledky pocítime aj na vlastnej koži. Nikto však netušil, že to bude tak skoro a v takej veľkej miere. Firmy prepúšťajú, ľudia sú bez práce. A to je kríza ešte len v plienkach. Ako vidíte jej ďalší vývoj na Slovensku? Bude ešte horšie?

Bude, ale potom bude zasa lepšie. Krízy sú súčasťou slobody, musíme si na to zvyknúť. Našťastie, Slovensko urobilo za predchádzajúcich vlád reformy, ktoré priebeh tejto krízy u nás trochu zmiernia. Ale naozaj platí, že sloboda neznamená večný rast. Teraz bude chvíľu obdobie sucha.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetci sa pamätáme na prijatie nového tlačového zákona a následnú reakciu slovenských denníkov. Dokonca aj naše školské periodikum vtedy vyšlo s bielou titulnou stranou a povestnými siedmymi hriechmi. S odstupom času - je tlačový zákon až takou katastrofou? Do akej miery obmedzuje vašu slobodu? A existuje nejaký kontrolný orgán, ktorý dáva pozor na to, či sú všetky žiadosti o opravy a odpovede skutočne „vypočuté"?

Zatiaľ sa ten zákon neprejavuje, pretože koalícia sa dohodla, že to kvôli zahraničiu nebudú chvíľu používať. Chcú vyzerať aspoň trochu pekní. Ale začnú s tým.

Odkedy bola zrušená relácia Pod lampou, uvádzate vždy ako hlavnú podmienku pre ďalšiu mediálnu spoluprácu to, aby vám bola zabezpečená sloboda. Nie je smutné žiadať slobodu v demokratickom štáte, ktorý by mal byť jej prirodzenou zárukou? Nie je demokracia na Slovensku len moderným synonymom predchádzajúceho režimu?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sloboda nie je zaručená nikdy a nikým. Ani demokraciou. Je to na každom z nás. Ale demokracia určite nie je synonymom totality. Vtedy ste za slobodné prejavenie názoru skončili vo väzbe, dnes vám len zrušia reláciu vo verejnoprávnom médiu, v súkromnom pokračujeme. To je ale dosť veľký rozdiel, nie? :)

Slovenská televízia (v ktorej sa relácia vysielala) je sama o sebe témou na niekoľko rozhovorov. Riaditelia v nej sa striedajú ako na bežiacom páse. Nebudem sa vás pýtať na exšéfa STV-čky, Radima Hrehu, pretože váš názor na neho nie je tabu. Zaujíma ma ale, v čom to je, že jediná verejnoprávna televízia na Slovensku si za dlhú dobu nedokáže nájsť jedného schopného lídra?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Lebo je riadená a zneužívaná politikmi. Nerozhodujú kvalita a schopnosti, ale známosti a poslušnosť. Dobrého lídra, s výnimkou Rybníčka, politici nechcú, lebo má svoj názor. Kým bude riaditeľ STV závislý na hlasoch politikov, alebo rady STV, volenej politikmi, nezmení sa to.

Lampa sa znovu rozsvietila v televízii JOJ. Jednou z ingrediencií, ktorá dotvára špecifickú atmosféru tejto relácie, je aj hudba. Dávate priestor interpretom, ktorí sa podľa slov vášho spolumoderátora Juraja Kušnierika, pohybujú na okraji pop-music. Kde sú hranice oddeľujúce komerčnú hudbu od nekomerčnej? A má vôbec komerčný hudobník šancu škrtnúť si vo vašej relácii?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa mňa sú kvalitní a slabí hudobníci. U nás majú šancu tí kvalitní. Všetci.

Blížia sa prezidentské voľby. Ako to vidíte? Repríza starého (ch)uja, premiérový triumf kandidátky nežnejšieho pohlavia, prípadne zdrvujúce víťazstvo Raťafáka Plachtu? Ako by to podľa vás malo dopadnúť a ako to dopadne v skutočnosti?

Bude to smutná repríza. Ja som za Mikloška, lebo celý život je na správnej strane a má nielen vtip, ale aj múdrosť.

Keď sme už pri prezidentovaní, nie je tomu tak dávno, čo si Američania za hlavu štátu prvýkrát zvolili kandidáta tmavej pleti. Čo vy na Baracka Obamu? Je pre Spojené štáty tou správnou voľbou, alebo bol ošiaľ okolo jeho mena len chvíľkovým výbuchom emócií?

Je dobre, ak si Amerika zvykne, že černoch môže byť prezident. Je zle, ak je farba pleti kvalifikáciou. Nadšenie opadne, keď všetci zistia, že aj Obama je iba človek, ktory sa myli.

Politika je špinavosť. To je všeobecný názor, ktorý (nech už to znie akokoľvek kruto) s vládou kráča akoby ruka v ruke. Potvrdil to aj Daniel Lipšic, ktorý pred časom prišiel s kauzou kupovania poslancov a zrazu sa všetci tvária, akoby objavil Ameriku. Podpredseda KDH zostal so svojim názorom sám. Pochvaly sa nedočkal ani od opozičných kolegov. Prečo? Boja sa politici odhalenia ďalších hriechov z minulosti? A malo Lipšicovo vyznanie vôbec nejaký význam?

Politika nie je špinavosť. Je taká, akú si ju urobíme. Lipšic prišiel neskoro. A podľa mňa účelovo, kvôli svojej budúcej kandidatúre v KDH.

Načrtol som už tému komunizmu. Študovali ste v dobe, kedy tento neduh šarapatil aj u nás. Pociťovali ste vplyvy tohto režimu v školskom prostredí, alebo je legenda o Igorovi Hnízdovi len prehnanou karikatúrou?

Každý to pociťoval. Učili nás o masových vrahoch (Lenin, Stalin, Mao) ako o dobrých ľuďoch, ktorí sa občas pomýlili. A zamlčiavali nám, že žijeme vo väzení, obohnanom ostnatým drôtom. To nebol neduh, ale diktatúra, kde sa každá sloboda trestala.

Keď už sme pri školstve - vy ste študovali na Elektrotechnickej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej. To má od žurnalistiky dosť ďaleko. Ako ste sa dostali k novinárčine? A s odstupom času - neľutujete, že ste zanechali svoju pôvodnú profesiu?

Naopak, som veľmi rád. Študoval som to, čo ma nebavilo, lebo iné sa nedalo. To, čo robím dnes je súčasne moja práca, talent aj zábava. To je šťastie, aké nemá veľa ľudí.

Týždenník .týždeň, ktorého ste šéfredaktorom je často nálepkovaný prívlastkom prožidovské periodikum. Zaujíma ma preto váš názor na aktuálny stav dlhotrvajúceho izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Nálepky od antisemitov ma nezaujímajú. Sme za slobodu a spravodlivosť. Izrael má právo na existenciu. Keď to arabský svet uzná, vznikne aj Palestínsky štát. Inak nie.

Týmto sme veľmi nenápadne prešli k otázke náboženstva. O vás sa vie, že ste veriacim človekom. Možno je to otázka až príliš na telo, ale čo pre vás znamená viera v Boha?

Najhlbšia vec, ktorá dáva smer celému životu.

Keby ste mali ku každému z týchto ľudí napísať len jednu vetu, ktorá by ich vystihovala, aká veta by to bola?

Juraj Kušnierik - Veľmi pracovitý človek, kamoš do zlého počasia.

Marián Leško - Vždy príde s pravdou neskoro.

Pál Csáky - Had.

Róbert Fico - Nevšimol si November 1989.

George W. Bush - Šokujem vás - poctivý muž.

Fedor Gál - Odvážny človek, ktorý ako prvý povedal, že Mečiar klame.

Zatiaľ sme sa krútili prevažne v oblasti politiky, čo tak načrieť trochu do vášho súkromia. Akým ste človekom? Čo vás dokáže nadchnúť, čo zlomiť? Čo vás pobaví, čo naopak dojme k slzám? Čomu sa venujete vo voľnom čase a na čo čas nikdy nemáte?

Mám rád hokej a dobré filmy. Neznášam malosť, ktorú na Slovensku vzývame. Všade chodím neskoro.

Najväčšia haluz vo vašom živote?

Ešte len príde. Čoskoro.

Tomáš Bálint

Tomáš Bálint

Tomáš Bálint

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študent Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej, vášnivý pravičiar, budúci novinár, kresťan katolík... Zoznam autorových rubrík:  POLITIKAKULTÚRAVIERA

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu